Dotychczasowi laureaci wyróżniania
Dotychczasowi laureaci Tytułu „Ambasador Konwencji”
Laureaci 2015
- Grzegorz Aryż, były Wicestarosta Powiatu Głogowskiego, bardzo zaangażowany w aktywizację i wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną, od grudnia 2014 pełni funkcję Sekretarza Powiatu Wolsztyńskiego. Jako Wicestarosta Powiatu Głogowskiego wspierał rozwój lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Stworzył warunki do trwałej współpracy Jednostek Samorządu Terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Był zaangażowany w upowszechnianie partnerskiego modelu realizacji zadań w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnościami.
- Agnieszka Dudzińska, od lat walczy o równe prawa w edukacji dzieci z niepełnosprawnościami. W swoich działaniach jest bardzo profesjonalna. Przygotowała m.in. Raport nt dostępności i jakości edukacji dla uczniów niepełnosprawnych w Warszawie. Powołała Rzecznika Praw Niepełnosprawnego Ucznia, była pomysłodawczynią i realizatorką Projektu Wszystko Jasne, kontynuowanego do dzisiaj przez rodzime stowarzyszenie. Wypracowana przez nią koncepcja wsparcia rodzin i uczniów z niepełnosprawnościami jest wzorem dla innych organizacji. Aktywnie uczestniczy w zmianach systemu edukacji i mieszkań chronionych.
- Jarosław Gniatkowski na co dzień pracuje na Niewidzialnej Wystawie. Od 2008 r. jest zaangażowany w stanowienie i wdrażanie praw wyborczych oraz obywatelskich osób z niepełnosprawnościami, szczególnie niewidomych. Był na tyle mocno przekonany do idei tajnego głosowania, że podczas eksperymentu wyborczego w 2009 r. przekonał komisję do wykonania przez jej członka pierwszego w polskim lokalu wyborczym prototypu nakładki na kartę do głosowania. W związku z tym Pan Gniatkowski nie składał protestu wyborczego, ponieważ jeszcze przy starych przepisach zmotywował komisję do stworzenia mu narzędzia, które ułatwiło samodzielne głosowanie. Pan Jarosław uczestniczył w tworzeniu przepisów kodeksu wyborczego, zwracając baczną uwagę na zapewnienie osobom niewidomym pełni praw wyborczych i obywatelskich.
- Monika Janik. Studiuje, angażuje się w prace wolontarystyczne, podróżuje. W tym wszystkim pomaga jej Keja – pies przewodnik. Czasem Pani Janik nie jest z nią gdzieś wpuszczana. Taka sytuacja miała miejsce w gabinecie okuloprotetycznym. Zaskoczyła nas wszystkich, gdyż do tego typu placówek mogą trafiać osoby niewidome, w tym takie, które poruszają się z psami. Nie ma zaś w tym gabinecie żadnych regulacji, zapewniających bezpieczeństwo higieniczne bez zakazywania wchodzenia z psem przewodnikiem. Pani Monika Janik spotkała się z murem oporu w kwestii zrozumienia swoich praw przez różne instytucje, do których się zwróciła: Małopolska Izba Lekarska, Małopolski Sąd Lekarski, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej –odmówiły jej pomocy. Podjęła nierówną walkę i nie poddaje się.
- Anna Machalica, od kilkudziesięciu lat zaangażowana w działalność społeczną w Warszawie i w zmiany systemowe na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Powołane przez nią przed 20 laty stowarzyszenie cały czas aktywnie pomaga osobom wykluczonym, wśród których są osoby z różnymi niepełnosprawnościami. W swoich działaniach jest niezwykle skuteczna. Stowarzyszenie prowadzi m.in. ogólnie dostępne dla Warszawiaków miejsca, w których pracują osoby z niepełnosprawnościami jak galeria sztuki z kawiarnią pn. Apteka Sztuki (zaz) , czy Jadłodajnia pn. Czerwony Rower. Obok tego istnieją m.in. Ośrodek Dziennego Pobytu i Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych, Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Partnerzy, warsztaty terapii zajęciowej. W 2014 r. odebrała ogólnopolską nagrodę „Patriotycznie zakręceni” przyznawaną przez Prezydenta RP (głosowanie obywateli). Przy tej okazji poinformowano, że Pani Anna niosła pomoc lub wręcz odmieniała życie 50 tysiącom osób.
- Krystyna Mrugalska od wielu lat promuje i upowszechnia postanowienia Konwencji. Odegrała ogromną rolę w pracach zmierzających do jej ratyfikacji. Od wielu lat nieprzerwanie i konsekwentnie realizuje standardy Konwencji we wszystkich działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, ale także z innymi niepełnosprawnościami. Trudno znaleźć jej wystąpienie, w którym nie powoływałaby się bezpośrednio na przepisy Konwencji.
- Wojciech Szczurek – Działania podejmowane na terenie Gdyni, inicjowane i wspierane przez Pana Prezydenta są wyróżnikiem i często drogowskazem dla innych samorządów lokalnych w zakresie realizacji polityk wobec osób z niepełnosprawnościami. Przyjmowane i realizowane w Gdyni dokumenty strategiczne często wyprzedzały założenia ratyfikowanej w Polsce w 2012 roku „Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnością”. W kategorii podnoszenia świadomości społecznej problemów niepełnosprawności na uwagę zasługuje program „Gdynia bez barier”, który realizowany jest nieprzerwanie od 2000 roku. W ramach tego programu realizowane są kampanie i akcje społeczne, których przesłaniem jest uwrażliwienie na problematykę niepełnosprawności, pobudzanie wyobraźni i łamanie stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych. Prezydent Gdyni angażuje się w propagowanie inkluzji społecznej osób z niepełnosprawnościami.
- Joanna Wrona, dyrektor Departamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych w MEN otwarta zawsze na dialog z organizacjami reprezentującymi niepełnosprawnych uczniów, która w trudnych warunkach systemowych (funkcjonowanie szkolnictwa specjalnego
w systemie, mechanizm finansowania edukacji) podejmuje się budowy edukacji włączającej i poprawy sytuacji niepełnosprawnych uczniów w systemie edukacji. To za jej kadencji i przy jej aktywnym zaangażowaniu dokonano wielu zmian prawnych na rzecz poprawy sytuacji ucznia z niepełnosprawnościami w systemie edukacji. - Anna Błaszczak – Działania pani Dyrektor Błaszczak mogą być przykładem wielkiego zaangażowania w proces upowszechnienia i wdrożenia w Polsce Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Pani Dyrektor nie tylko współkierowała Komisją Ekspertów ds. osób z niepełnosprawnościami ale jest też jedną z najlepszych w Polsce teoretyczek i praktyczek prawnych w zakresie stosowania Konwencji.
- Irena Lipowicz – W działaniach biura Rzecznika Praw Obywatelskich kierowanego przez panią Rzecznik Irenę Lipowicz zagadnienia związane z promocją, ratyfikacją i wdrożeniem Konwencji miały najwyższy priorytet. Osobiste zaangażowanie Pani Profesor, jej entuzjazm i oddanie sprawom osób z niepełnosprawnościami i osób starszych może być przykładem dla wszystkich urzędników i polityków. Pani Profesor i podlegli jej urzędnicy realizowali zarówno zadania formalne (np. utworzenie Komisji Ekspertów ds. osób z niepełnosprawnościami, publikacja książek i raportów dotyczących Konwencji) jak i nieformalne (promocja tłumacza języka migowego w mediach, omawianie zagadnień dotyczących Konwencji w wypowiedziach publicznych).
- Kinga Śniegocka straciła zatrudnienie, kiedy w jej życiu pojawił się pies asystujący. Pracodawca nie chciał go zaakceptować w miejscu pracy Pani Kingi. Było to działanie niezgodne z prawem, ponieważ według art. 23a Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami, osoba z niepełnosprawnością ma prawo do niezbędnych udogodnień w pracy. Pani Śniegocka podjęła się rozwiązania swojego problemu na drodze sądowej. Korzysta z pomocy Zofii Jabłońskiej z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, które pokierowało ją do kancelarii
DLA Piper Wiater – dużej korporacji prawniczej. Pani Kinga chce zaangażować się w sprawę przeciwdziałania dyskryminacji osób z psami asystującymi. Motywuje ją chęć społecznej zmiany w tym zakresie.
Instytucje
- Bank Zachodni WBK od kilku lat realizuje program „Obsługa bez barier”. Podczas, gdy inne instytucje finansowe lekceważą konsumenckie prawa osób z niepełnosprawnościami, w Banku Zachodnim powstaje coraz więcej oddziałów bez barier, została uruchomiona usługa tłumacza migowego w kanale video chat, działa dostępny serwis transakcyjny oraz sieć udźwiękowionych bankomatów. Pracownicy banku angażują się w edukację ekonomiczną osób z niepełnosprawnościami. Dzięki kontaktom z uczestnikami zajęć, a także z przedstawicielami organizacji pozarządowych zdobywają kompetencje w kwestii obsługi klienta z niepełnosprawnością. Z rozmów wynika, że planują rozwijanie i poszerzanie dostępnych usług.
- Departament Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju – Wyróżnienie
za bezprecedensowe zaangażowanie w proces implementacji zapisów Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami na gruncie Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w Polsce. W ramach prac nad programowaniem perspektywy finansowej UE 2014-2020 Departament efektywnie wykorzystał zaangażowanie środowiska pozarządowego i naukowego skupionego wokół Grupy ON Inclusion 14-20, w wyniku czego powstały min. dwa, bardzo ważne z perspektywy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, dokumenty:
- Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans
i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, - Agenda działań na rzecz równości szans i niedyskryminacji
w ramach funduszy unijnych 2014-2020,
Ponadto Departament prowadzi oraz wspiera działania interwencyjne i promocyjne służące realnemu wdrożeniu zasad dostępności Funduszy UE dla osób z niepełnosprawnościami.
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, to miejsce, gdzie osoba z niepełnosprawnościami spotyka się z historią, sztuką i z nowoczesnymi formami edukacji. Choć to zabytkowy pałac, ogrody, duże przestrzenie, dzieła sztuki ogromnych rozmiarów, to są one coraz bardziej dostępne. Obrazy opowiedziane słowem, czyli audiodeskrypcja, malowidła ścienne i ogromne plafony umiejętnie przeniesione na plansze z grafiką wypukłą, makiety, pomniejszone eksponaty, a wszystko w atmosferze współpracy, umiejętnego wsparcia i otwartości. Pracownicy muzeum dostosowują ofertę do potrzeb wszystkich zwiedzających. Wszelkie rozwiązania dedykowane grupom o sprofilowanych potrzebach są konsultowane ze specjalistami reprezentującymi te grupy odbiorców. Daje to efekt trafionych inwestycji i przydatnych udogodnień.
- Onet Pro Bono – to sekcja poświęcona organizacjom
non-profit. Onet, jako firma odpowiedzialna społecznie, zdaje sobie sprawę jak ważna jest możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców przez fundacje i stowarzyszenia. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, stworzono sekcję, w której użytkownicy Onetu mogą śledzić najważniejsze wydarzenia organizowane w sektorze NGO. Fundacje i stowarzyszenia mogą tu informować o realizowanych kampaniach
i inicjatywach.
Laureaci 2015 tytułu „Ambasador Konwencji” z gościem honorowym Kongresu dr Adamem Bodnarem, Rzecznikiem Praw Obywatelskich
foto. Archiwum FIRR