Dolnośląski Konwent Regionalny 2018
III Dolnośląski Konwent Regionalny
Organizacji i Środowisk Osób z Niepełnosprawnościami
11 października 2018 r. – postulaty (wersja krótka)
transmisja LIVE – https://www.facebook.com/
Na Konwencie pracowaliśmy w 4 grupach tematycznych:
- orzecznictwo,
- niezależne życie,
- edukacja włączająca,
- dostępność.
POSTULATY W OBSZARZE ORZECZNICTWA
- Skrócenie czasu oczekiwania wydawania decyzji i orzeczeń (we Wrocławiu trwa to miesiącami).
- Stworzenie stopni, kryteriów niepełnosprawności dotyczących dzieci.
- Możliwość wydawania natychmiastowego orzeczenia, np. dla osób, które nagle stały się niepełnosprawne.
- Zmiana ustawy o rehabilitacji – możliwość orzekania przed upływem ważności poprzedniego orzeczenia
- Obligatoryjne otrzymanie orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci hospicyjnych bez standardowej procedury.
- Powstanie jednej instytucji orzekającej usytuowanej poza instytucjami wypłacającymi świadczenia.
- Wydawanie dożywotniego (na trwale) orzeczenia o niepełnosprawności w sytuacjach, kiedy stan zdrowia i funkcjonowanie osoby z niepełnosprawnością nie ma szans na zmianę.
POSTULATY W OBSZARZE NIEZALEŻNEGO ŻYCIA (art. 19 KPON)
- Usługi asystenckie powinny być
- dostosowane do indywidualnych potrzeb osoby z niej korzystającej na podstawie np. diagnozy potrzeb; z możliwością wyboru/dobru asystenta przez samą osobę z niepełnosprawnością;
- dostępne, tj.
– świadczone bez ograniczeń (typu 20 godz. mies. na 1 osobę);
– adresowane do tych, którzy ich rzeczywiście potrzebują (diagnoza);
-zorganizowane i realizowane również w mniejszych powiatach i gminach, nie tylko w dużych miastach;
– świadczone w domu, „na noc”, „na weekend”;
- finansowane z środków publicznych na poziomie PFRON, a nie tylko samorządu, który nie jest w stanie udźwignąć takich wydatków.
- Wobec braku systemowych rozwiązań w zakresie usług asystenckich warto zadbać o:
- uruchomienie asystentury „sąsiedzkiej” oraz o włączenie seniorów i studentów, którzy mogliby być asystentami;
- upowszechnienie wiedzy o usługach asystenckich, w tym o ich organizacji i możliwościach finansowania wśród pracowników instytucji pomocy społecznej, ale również wśród decydentów politycznych i urzędników.
- Pozostałe postulaty w obszarze niezależnego życia:
- przeniesienie finansowania środków higieniczno-pielęgnacyjnych i ortopedycznych z PFRON do NFZ, co da możliwość przesunięcia pieniędzy otrzymywanych przez samorządy na usługi wspierające niezależne życie,
- stworzenie instytucji/systemu wspierającego osoby ubezwłasnowolnione w procesie podejmowania decyzji lub ograniczanie ubezwłasnowolnienia na rzecz wspieranego podejmowania decyzji (art. 12 KPON),
- zwiększenie dostępności do programów aktywizujących dla osób
z niepełnosprawnościami z małych miast i wsi; - działania nie tylko na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ale także dla rodziców („Akademia życia”) – zwiększenie świadomości rodziców, że ich dorosłe dzieci mogą samodzielnie i niezależnie żyć;
- wypracowanie rozwiązań prawnych w zakresie przekształcenia mieszkania komunalnego na mieszkanie wspierane (po śmierci rodziców wspierających dorosłe dziecko z niepełnosprawnością).
POSTULATY W OBSZARZE EDUKACJI (art. 24 KPON)
- System wsparcia dla osób z niepełnosprawnością obejmujący wszystkie etapy edukacji (od przedszkola do studiów doktoranckich) w połączeniu z doradztwem personalnym i doradztwem kariery.
- Stworzenie systemu informacji o możliwościach kształcenia i wsparcia osób z niepełnosprawnością wraz z „obowiązkiem” monitorowania ich procesu edukacji. Włączenie w funkcjonowanie takiego systemu zarówno ośrodków pomocy społecznej (MOPS / GOPS), jak i organizacji pozarządowych.
- Indywidualizacja w podejściu do uczniów z niepełnosprawnością oraz ich rodziców/ opiekunów, np. poprzez wprowadzenie bonu edukacyjnego jako dodatkowego źródła finansowania/ premiowania placówki, o który może wystąpić uczeń/ rodzic / opiekun, a następnie zrealizować go w wybranej przez siebie placówce w zamian za świadczone usługi.
- Wymiana doświadczeń pomiędzy placówkami (szkoły ogólnodostępne, integracyjne, specjalne) oraz wypracowanie systemu wsparcia w przejściu ze szkoły specjalnej do ogólnodostępnej, integracyjnej.
- Uelastycznienie przygotowania specjalistów do pracy w szkołach, np. jako nauczycieli wspomagających (nabywanie kwalifikacji w ramach różnych form kształcenia, nie tylko przez studia podyplomowe, kursy doskonalące, ale również poprzez uznanie kompetencji nabytych w kształceniu poza formalnym i praktyce).
- Współpraca pomiędzy instytucjami (kuratorium, wydziały oświaty JST i organizacjami pozarządowymi) w budowaniu i prowadzeniu placówek stanowiących system wsparcia na różnych etapach edukacji.
- Wypracowanie rozwiązań systemowych w zakresie kontynuowania wsparcia osób z niepełnosprawnością w stopniu głębokim po 25 r.ż.
- Zniesienie konieczności zatrudniania nauczycieli wyłącznie na umowę o pracę (przepis obowiązuje od 1 IX 2018 r.). Przepis ten nie tylko zwiększa koszt funkcjonowania placówek oświatowych, ale również ogranicza dostępność do zatrudnienia specjalistów.
- Wprowadzenie do całego systemu edukacji możliwości korzystania przez osobę z niepełnosprawnością z asystenta osobistego.
POSTULATY W OBSZARZE DOSTĘPNOŚCI (art. 9 KPON)
- Dostępność ogólnie:
- powołanie oficerów dostępności oraz komórek na poziomie UM (zespół z udziałem osób z niepełnosprawnościami – decyzyjny i współodpowiedzialny);
- konsultacje rozwiązań dostępnościowych z osobami z różnymi niepełnosprawnościami.
- Dostępność architektoniczna:
- nadanie inspektorom budowalnym kompetencji w zakresie monitorowania dostępności;
- zmiana prawa budowalnego lub wydanie rozporządzenia zawierającego standardy dostępności obiektów i wprowadzenie osoby odpowiedzialnej za ich realizację;
- Dostępność cyfrowa:
- pętle indukcyjne we wszystkich urzędach,
- elektroniczne dowody, które zastąpią podpis bądź pieczątki imienne dla osób niewidomych,
- Dostępność komunikacyjna:
- weryfikacja jakości pracy tłumaczy języka migowego i uproszczenie procedur składania wniosków o wpisanie na listę tłumaczy;
- dostęp do tłumaczy języka migowego (policja, pogotowie ratunkowe, sądy) – wideotłumaczenie 24 godz. na dobę;
Opracowanie:
dr Małgorzata Franczak – Fundacja Eudajmonia
tel.695 80 47 87, mail: m.franczak@eudajmonia.pl
Nasz kanał social media: https://www.facebook.com/dolnoslaskikonwentON